چالش‌های شرکت در آزمون PMP بخش اول

چالش‌های شرکت در آزمون PMP بخش اول

برای شرکت در آزمون PMP چه تغییراتی رخ داده است؟

همیشه تغییرات بد نیست، به ویژه اگر این تغییرات منجر به افزایش دانش در زمینه خاصی بشود. هیچ وقت برای پیشرفت کردن و شروع کردن یک تغییر و ایجاد یک تحول مثبت در زندگی خودتان نا امید نشوید. هر زمان که اراده کنید و یک برنامه ریزی خوب داشته باشید، می‌توانید قدم‌های اول را خوب بردارید. ولی برداشتن قدم‌های اول کافی نیست باید بیشتر تلاش کنید تا موفقیت شما تضمین بشود.

وقتی که تدریس استاندارد PMPBOK ویرایش هفتم را شروع کردم، هر روز مطالب جالب‌تری را از این استاندارد درک کردم. بعضی وقت‌ها هنگام تدریس این دوره مطالب جدیدی خود به خود به ذهن من خطور می‌کرد و می‌توانستم ارتباط دقیق‌تری میان سایر استانداردهای مدیریتی و این استاندارد پیدا کنم.

آن چیزی که سال‌های پیش در دوره‌‌های اول استاندارد PMBOK ویرایش ششم برای شروع به دوستان بیان می‌کردم، اخلاق حرفه‌ای بود و بعد وقتی که در این استاندارد دیدم که مباحث از اخلاق، ارزش‌ها و اصول مدیریت پروژه شروع شده، خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم. دانستن ارزش‌ها و اصول مدیریت پروژه قدم اول در درک بهتر سایر مفاهیم است.

هدف ما از آموزش مدیریت پروژه به شما، تنها موفق شدن در آزمونPMP نیست. اگر تغییری هر چند کوچک، در نگرش کسانی که در این دوره شرکت می‌کنند ایجاد بشود و مقداری اثر بر عملکرد حرفه‌ای آن‌ها در هر محیطی که کار می‌کنند بگذارد، شیرینی آن برای ما کافی است.

قدم اول برای یادگیری مفاهیم مدیریت پروژه درک صحیح از ایجاد ارزش و مدیریت منافع است. دانستن اصطلاحات جدید کلیدی که در استاندارد عنوان شده است نیز در مطالعه کتاب می‌تواند خیلی به ما کمک کند.

در هر سازمانی که هستید و تمایل دارید که پروژه‌ای را اجرا کنید، تمرکز اصلی بر ایجاد سیستمی است که بر اساس آن ارزش در سازمان ایجاد گردد. دستیابی به منافع ناشی از اجرای پروژه مهم است. پس اولین سوالی که باید از خودمون بپرسیم این است که چرا این پروژه را انجام می‌دهیم و پس از انجام این پروژه به چه منافعی دست پیدا خواهیم کرد.

ساختار حاکمیتی در هر سازمان می‌تواند در کسب موفقیت و دستیابی به ارزش‌ها و منافع اثر مطلوبی داشته باشد.

در هر سازمانی که کار می‌کنید، تا حالا از خودتون پرسیدید که چرا بسیاری از مشکلات و ریسک‌هایی که در پروژه‌ها وجود دارد، به خوبی مدیریت نمی‌شود؟ بسیاری از سازمان‌ها فاقد یک ساختار حاکمیتی مناسب برای نظارت بر اجرای پروژه‌ها هستند. ساز و کار تصمیم گیری در سازمانی که در آن فعالیت می‌کنید چگونه است؟ همیشه پرسیدن این سوال کمک شایانی به درک صحیح ساختار حاکمیتی ناظر بر اجرای پروژه‌ها دارد.

توضیح در خصوص تغییرات مفاهیم استاندارد ادامه دارد. با ما همراه باشید.

ارادت فراوان به همه شما دوستان عزیز

لطفعلی زندیه

مطالب